טבעות נישואין – החלטה לטווח ארוך

המנהגים הקשורים בטבעות נישואין הם רבים ומגוונים, ובעידן המודרני נוספו להם גם ווריאציות חילוניות שהופכות אותם למורכבים אף יותר. במקור היו טבעות נישואין עניין "חד סטרי", כאשר הגבר היה עונד טבעת על אצבעה של כלתו בעודו אומר לה את הפסוקים הידועים לכולם ("הרי את מקודשת לי בטבעת זו"). ביהדות אין חובת ענידת טבעת נישואין על ידי הגבר, אך המנהג נוצר באופן טבעי כיוון שכאשר גבר עונד טבעת נישואין הוא מצהיר בכך על מחוייבותו לקשר הזוגי.

בשנים האחרונות ישנם גם זוגות רבים שהוסיפו לענידת הטבעת על אצבעה של האישה גם את הצד השני, והכלה עונדת גם היא טבעת לאצבעו של החתן מתחת לחופה. למרות שמבחינה הלכתית אין לצעד של ענידת טבעות נישואין על אצבעות הגבר שום תוקף מחייב, הוא אינו מהווה סתירה להלכה ולכן אפשר לראות את המנהג הזה מתפשט אצל זוגות רבים.

טבעות נישואין יכולות להיות מעוצבות בשלל צורות, אך בדרך כלל הן שומרות על אופי סולידי. גם כאן אפשר למצוא מקורות מסורתיים והלכתיים, כאשר על פי המנהג יש צורך להימנע מראוותנות בכל מה שקשור בטבעת הנישואין. כמובן שישנם זוגות שמבקשים להצהיר על המחוייבות שלהם דווקא על ידי טבעת יקרה ומרשימה, אך כדאי לדעת כי גם טבעות נישואין צנועות יכולות לבטא את אותם רגשות ותחושות כמו טבעות יקרות יותר. כיוון שבסופו של דבר מדובר בצעד סמלי הרי שעצם ענידת הטבעת היא החשובה, ולא החומר שהיא עשויה ממנו או אבני חן שיכולות להיות משובצות בה.

כדאי מאוד לבחור טבעות נישואין שיקלעו לטעמם של שני בני הזוג, ולשם כך צריך לקחת את הזמן ולא לדחות את ההחלטה על בחירת הטבעות לרגע האחרון. טבעות נישואין מהוות את אחד המרכיבים ההכרחיים בטקס שמתנהל מתחת לחופה ולכן הן חייבות להיות מוכנות ביום החתונה, וכיוון שאי אפשר לדחות את ההחלטה על כך חשוב שהיא לא תתבצע מחוסר ברירה אלא על סמך שיקול דעת וראיה לעתיד. אפשר ומומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע כגון מעצבים ומוכרים בחנויות תכשיטים, ולהגיע להחלטה רק לאחר שבני הזוג ראו מספיק אפשרויות מתוכן ניתן לבחור.כתיבת תגובה