טבעות אירוסין – מה הן אומרות?

אחד הרגעים המרגשים ביותר בחייו של כל אדם בוגר הוא הרגע שבו מתבצעת הצעת הנישואין, והחתנים המיועדים מעניקים לבנות זוגם טבעות אירוסין, לציון האירוע המשמח ולכבודו. טבעת האירוסין היא הביטוי המוחשי לאהבה הנצחית שמבטיחים בני הזוג זה לזו. הענקת מתנת אירוסין היא מנהג עתיק יומין. ואולם לא תמיד הייתה המתנה טבעת, אלא כלי כסף או זהב או אביזרים אחרים. עם השנים הכה שורשים המנהג של הענקת טבעות אירוסין. יש לציין כי מנהג זה קיים גם בדתות ותרבויות שונות, ולא רק ביהדות.

ההבדל בין טבעות אירוסין לטבעות נישואין

ישנו הבדל עצום בין היחס של היהדות לטבעות הנישואין לבין טבעות האירוסין. ההבדל העיקרי הוא שבכל הקשור בטבעת נישואין יש פסיקות והלכות ברורות מאד המגדירות בדיוק כיצד מותר לטבעת הנישואין להראות ומה היא יכולה להכיל, אבל בעיקר כיצד אסור שטבעת נישואין תיראה ומה אסור לה להכיל.

טבעות אירוסין, לעומת זאת, אינן מרכזות סביבן כל פסיקה או הלכה ולמעשה יש היתר מוחלט הן בנושא המראה והן בנושא התכולה שלהן. הסיבה לכך היא, ככל הנראה, שאירוסין איננו מוסד מקודש ביהדות והפרה שלהם איננה כרוכה או איננה סותרת כל הלכה שהיא. כיון שכך, אין גם סיבה לקבוע הלכת בהקשר למרכיבי האירוסין, כולל הטבעות.

המשמעות העיקרית של האמור לעיל היא שטבעות האירוסין נהפכו למתנה החומרית הראשונה שמעניק החתן המיועד לכלה במסגרת החיים המשותפים שלהם יחד. עם זאת, כיון שהחתנים אינם מכירים עדיין את בנות זוגם לעומק ואינם יודעים את טעמן בנושאי תכשיטים וטבעות, קורה לעיתים קרובות שהם חייבים להיעזר במכרים או בבני המשפחה של הכלות המיועדות בחיפושיהם אחרי טבעות אירוסין.

ואין להקל ראש בנושא, בדיוק בגלל העובדה שטבעות האירוסין הן מתנה ראשונה. טעמן של נשים בענייני תכשיטים הוא שונה ומורכב. טבעת שאישה אחת תאהב לא תמצא חן בעיני אחרת. הדבר יכול להתבטא בעיצוב או בסוג היהלום שבטבעת, בצבע שלו או אפילו בעצם השילוב של יהלום בטבעות. יותר מכך – אישה לעולם לא תענוד תכשיטים שאינם מוצאים חן בעיניה או הולמים אותה. לכן, עזרה לחתנים בחיפושיהם אחרי טבעות אירוסין היא חשובה, בעיקר לשלום הבית בעתיד.סגור לתגובות.