טבעות אירוסין – למשש ולהתרגש

העולם משתנה. מתקדם. הופך מודרני יותר. דברים שעד לפני מאה או שתיים היו לא הגיוניים בכלל נראים פתאום ברורים מאליו. קחו למשל את מעמד הנשים. עד לפני מאה שנה מעטות מהנשים זכו להשכלה כלשהי, שלא לדבר על השכלה גבוהה. והנה, כיום יש יותר סטודנטיות באקדמיה מאי פעם. והן גם יכולות להצביע. ואמנם עדיין נאבקות כדי לקבל שכר זהה, אבל בהחלט יכולות לפתח קריירה עצמאית. כבר אמרנו – העולם משתנה ולטובה. ועדיין, יש מנהגים שממשיכים איתנו גם בעידן החדש. למשל חתונה וחיים זוגיים. למשל הצעת נישואין. למשל טבעות אירוסין.

אז נכון – נשים הן בעלות זכויות וחובות שוות. הן משרתות בצבא ומצביעות בבחירות וזוכות להשכלה גבוהה והרבה מהן מקימות בתים שוויוניים בהם חלוקת התפקידים בין הגבר והאשה נעשית בהבנה ולא מתוך התפקידים המסורתיים. ועדיין – מרבית הנשים מחכות ומייחלות לרגע בו יזכו כי הגבר איתו בחרו לחלוק את חייהן יכרע ברך מולן וישאלן "התנשאי לי". למה בעצם?
אולי כי אנחנו יצורים רומנטיקנים בסופו של דבר, אולי כי למרות כל ההתקדמות, נשים חשות בטחון רק כשיש בסביבה מישהו שמבקש להעניק להן יציבות פיזית וכלכלית ואולי בגלל שזוהי פשוט מסורת יפהפייה. בשורה בתחתונה התוצאה זהה – טבעות אירוסין גם כיום הן עדיין לא רק תכשיט יפהפה – הן תו תקן חברתי שקובע "זכיתי להצעה הכי טובה שיש".

זהו עולמן של טבעות אירוסין- הן מהוות סמל והצהרה ועדות לא רק עבור מי שעונדת אותן, שממששת ונזכרת בערגה ברגע ההוא המיוחד בו הוא שאל ברעד "התנשאי לי?" והיא ענתה בדמע "בוודאי", אלא עבור כל מי שזוכה לראות אשה ועל קמיצתה טבעת עגולה ובמרכזה יהלום. כי השילוב הזה של טבעת עגולה ויהלום (קטן או גדול אבל תמיד איכותי) מבהיר תמיד לכל המתבונן – טבעות אירוסין הן עדיין חלק בלתי נפרד מהעולם התרבותי שלנו. טבעות אירוסין הן הצהרה חברתית לכל דבר. ומי שניצבת כאן בינינו כשהיא עונדת טבעת אירוסין, מצהירה בזאת לא רק על אהבתה הפרטית, אלא גם על רצונה לשתף את העולם הסובב בשמחתה, באושרה, בבחירתה לצעוד לקראת חיים של זוגיות והקמת משפחה.

 כתיבת תגובה